Cari Oran Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:01

cari-oran-nedir-nasil-hesaplanir

Cari Oran Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Cari oran bir işletmenin nakit varlıklarını göstermekte olan dönen varlıkların toplamının vade olarak 1 yıldan kısa sürede ödenmesi gereken borçların oranına denmektedir. Cari oran terimi işletmenin bir yıl içindeki borçlarını ödeme potansiyelini gösterir. Cari oran işletme yöneticilerinin konu hakkında plan yapması ve önemler alması için önem arz etmektedir.

Cari oranın genel olarak 1,5 ve 2 oranı arasında olması beklenmektedir. Cari ortanın 2 olduğu düşünülürse 1 liralık borcuna karşılık 2 liralık karşılığı olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan bu işletmenin ödemelerinde sıkıntı çekmeyeceği anlamına gelmektedir. Ancak cari oranın 1 oranın altında olması sermaye gücünün yetersiz olduğunu göstermektedir. Bu durum kısa vadedeki borçlarını ödeyemeyeceği anlamına gelmektedir. Ancak ortanın bu seviyede olması bu işletmenin iflas noktasına geleceği anlamına gelmemektedir. Bu sorunun çözümü yeni borçlanmaya gidilmesidir.

cari-oran-hesaplama

Cari oranın yükselmesi işletmenin ödeme ve finans gücünün arttığını göstermektedir. Cari oranın 2 oranın üzerinde olması dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Cari oranın 2 oranın üzerinde olması o işletmenin nakdi verimli şekilde kullanmadığına işaret etmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde işletmeler 1 ve 1,5 seviyelerini yeterli görmektedirler. Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere oranla bazı avantajsız durumları vardır.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir: Uzun vadede krediler sağlanamaz, sermayeler yetersiz durumdadır, ülke enflasyonu yüksek seviyelerdedir ve fon olanağı gelişmiş ülkelere oranla daha yetersiz durumdadır.

Bir işletmede sermaye yeterli mi yetersiz mi diye sorgulanırken nakit oran, likitide oran, stok devir oran gibi bazı oranlar da dikkate alınmalıdır. Firmaların stok devir oranı yüksek ise bu onların avantajlı olduğunu göstermektedir.

 Cari Oran Nasıl Hesaplanır?

Cari oran şu şekilde hesaplanmaktadır:

Cari Oran = Dönen Varlıklar / Kısa Vadeli Borçlar

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir