EFT-Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:32

eft-havale-arasindaki-farklar

Eft ve Havale Arasındaki Farklar, Havale Nedir? Eft Nedir?

EFT, farklı bankalar arasında para transferi yapmak için kullanılan bir sistemdir. Havale ise aynı bankadaki farklı hesaplar arasında para transferi yapmak için kullanılır. Bunun yanı sıra havale ve eft işlemleri benzer özelliklere de sahiptir. Bu benzerliklerin başında her iki işlemin de para transferinde rol oynaması gelir. Her iki işlem de karşı tarafa elektronik ortamda para gönderilmesini sağlar.

Havale İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir ve Hukuki Boyutu Nedir?

Havale işlemi aynı bankada bulunan farklı hesaplar arasında gerçekleştirilir. Para bankadan çıkmaz sadece şubeler arasında değişim olur. Hukuki anlamda havale, ikinci kişiye yetki verilerek üçüncü kişiye para transfer etmesi demektir. Para transferi talimatı bankaya ulaştıktan sonra banka para transferini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Havalede şubeler arası değişim olduğu için çoğu banka masraf için ücret almaz ve para aynı gün içerisinde üçüncü kişilere ulaştırılır.

Ayrıca kişilerin aynı bankada bulunan kendi hesapları arasında yaptığı para transferleri havale olarak adlandırılmaz. Bu durumu tanımlamak için “virman işlemi” tanımı kullanılır.

eft-ve-havale-nedir

EFT Sistemi Nasıl Çalışır?

EFT, iki banka arasında yapılan para transferine verilen addır. X bankasından çıkan para Y bankasına giderek başka bir hesapta işlem görür. EFT için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın EFT-EKMT sistemi kullanılır. Bu sistemden geçerek onaylanan para bundan sonra gönderilen bankada yer alır. Ayrıca EFT işlemleri günün belli bir zamanında yapılır ( sabah 8.00 ile akşam 17.30 arasında) ancak havale günün her saatinde yapılabilinir.

EFT sistemi Havale işleminden daha yavaş sürer. Ayrıca işlem süresi uzadığı için masraflar artmaktadır.

EFT İşlemi İçin Bankaya Verilmesi Gereken Bilgiler Nelerdir?

EFT’de gönderen, banka, alıcının bankası, alıcı bilgisi bilgileri yer alır.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir