Nasıl Daha Çok İş Gücü Sağlanır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:06

nasil-daha-cok-is-gucu-saglanir

İş Gücü Nedir? Nasıl daha çok iş gücü sağlanır?

Yaşamı kolaylaştırmak ve ilerleyebilmek için her iş kolunun önemi vardır. Eğitimden, sağlığa, sanayiden, tarıma kadar pek çok alanda iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. İş gücü ihtiyacına karşın, ülkemizde işsizlik oranının da giderek arttığı gözlenmektedir. İş gücü sağlamak amacıyla yapılan girişimlerin doğru adımlarla ilerlemesi ve gerekli uygulamaların hayata geçirilmesi için, bir takım atılımlar yapmak zorunludur. Bu konuda örgün ve yaygın eğitim kurumlarının oldukça büyük önemi vardır. İş alanlarının belirlenmesi, iş tanımının iyi yapılması ve sağlanacak iş gücü ihtiyacını karşılayacak bireylerin özellikle iş tanımına uygun yetiştirilmesi için; eğitim programları yürütülmeli, bu alanda çalışacak bireylerin tespiti ve eğitimi için belirlemeler yapılmalıdır.

 Sanayi Alanında İş Gücü Sağlayabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

sanayi-alaninda-is-gucu

           Sanayi alanında ülkemizde iş alanı ve eleman ihtiyacı bulunmaktadır. Bu alanda çalışacak personelin ise alanla ilgili bilgi ve deneyimi kazanmaları için, uygun ön eğitim programlarından geçmesi gerekmektedir. Özellikle mesleki ve teknik eğitim liselerinde okuyan öğrencilerin iş tanımını iyi bilmeleri, seçecekleri alanlar ile ilgili eğitim almaları sağlanmalıdır. Eğitim süreci tamamlandığında ise bu bireylerin mevcut iş gücü ihtiyacı olan kurumlara yerleştirilmesi sağlanmalıdır. Bu yöntem ile hem eğitim almış kalifiye elemanlar yetiştirilirken, ihtiyaç duyulan elamanlar da sağlanmış olacaktır. Sanayi alanında teknik bilgi önemlidir. Teknik donanıma sahip bireylerin çalıştığı kurumlarda başarının da artacağı bilinmelidir.

 Mesleki ve Teknik Eğitim Nedir?

mesleki-ve-teknik-egitim

Bireylerin mesleki(teknik) alanda eğitilmesini sağlayan, teknoloji eğitimi veren, bireylerin alanları ile ilgili bilgi ve deneyim olarak donanım sahibi olmasına destek veren kurumlar mesleki ve teknik eğitim kurumlarıdır. Bireyler bu kurumlarda teknik ve teknolojik bilgiler ile donatılırken yaratıcı düşünme anlamında da kendilerini yetiştirme olanağı bulmaktadırlar. Özellikle Çıraklık Eğitim Merkezleri, mesleki ve teknik eğitim kurumlarının başında gelmektedir.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir