Kredi Gecikmem Var Kredi Alabilir Miyim?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:34

kredi-gecikmesi-olanlara-kredi

Kredi Gecikmesi, Kredi Alabilir Miyim?

Kredi tüketicileri, taksit ödemeleri devam ederken çeşitli sebeplerden dolayı ikinci hatta üçüncü krediye ihtiyaç duyabiliyorlar. Tabi ki tüketicinin aynı bankadan ya da başka bankadan birden çok kredisi, kredili ürünü olmasının önünde engel yoktur. Tabi bu durum tüketicinin gelir durumuna ve kredi skoruna bağlıdır.

Kredim Gecikme Durumunda Yeni Kredim Onaylanır Mı?

Hali hazırda kullandığınız kredi gecikme statüsündeyse, kredi skorunuz yeterli olsa da başvuruda bulunduğunuz banka sizden borcunuzu ödemenizi isteyecektir. Kredi notu, tüketicinin kredisini birkaç gün geciktirmesi ile yetersiz seviyeye düşmeyebilir. Ancak tüm bankalar kredinin durumunu gözlemleyebiliyorlar. Böyle bir durumda da kredi talebi reddedilir. İdari takibe alınmamış olmak, başka bankalardan kredi kullanmak için yeterli değildir. Kredi taksitlerinde yapılan bir iki günlük gecikme dahi, bankalar için çok ciddi göstergelerdir.

Kredimi Ödeyemiyorum Yapılandırmak İstiyorum

kredi-yapilandirma

Tüketicinin yapılandırma amacıyla kredi talebinde bulunması banka tarafından olumlu karşılanabilir. Ancak kredi yapılandırmanın bir takım handikapları olduğunun da akılda tutulması gerekir. Yapılandırma amaçlı alınan kredilerde, tüketiciden diğer bankaya olan kredi borcunun tamamen kapatılması istenir ve ödemeyi de eft yoluyla yeni banka yapar. Eski kredinin kapandığı konusunda da ilgili bankadan teyit alınır.

Yapılandırma Kredilerinin Dezavantajları Nelerdir?

Öncelikle yapılandırma kredileri daha uzun vadeli olup, tüketiciye düşük taksit avantajı yaratsa da, tüketicinin toplamda katlandığı maliyet çoğunlukla artar. Bu duruma yapılandırma kredilerinin daha yüksek faizli olmaları neden olur. Dosya masrafı da yapılandırma kredilerinde zaman zaman piyasa ortalamasının üzerine çıkabilir.

Tüketicinin dosya masrafına eklenen gereksiz ücretlere itiraz etme hakkı vardır. Birçok banka özellikle yapılandırma kredilerinde tüketicinin hesabına hayat sigortası da tanımlayabiliyorlar. Hayat sigortasının kredi tüketicisi açısından hiçbir yasal zorunluluğu yoktur. Tüketici ilk 14 gün içinde yazılı talimatıyla sigortayı iptal ettirebilir.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir