Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:23

Kredi Notu Güncelleme, Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi talebinde bulunmayı düşünen birçok kişinin merak ettiği soruların başında kredi notunun ne zaman güncelleneceği geliyor. Kredi notunun güncellenmesi aslında sanılandan daha kısa sürelerde gerçekleşir. Ortalamanın 20 – 40 gün olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Notunun Güncellenme Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunun güncellenme süresini, sıklığını belirleyen bir takım faktörler vardır. Tüketicinin kredili ürünlerinin vadesi bu faktörlerden biridir. Tüketicilerin kullandığı kredilerin bazılarının 2 ya da 3 aylık vade süreleri olduğunu belirtmekte fayda var. Bir diğeri de tüketicinin kullandığı kredili ürünün türü. Örneğin kredi kartlarının harcama periyotları 30 gün olsa da, son ödeme günleri harcamanın yapıldığı 40’ıncı güne kadar uzamaktadır.

Bu durumda bankanın Kredi Kayıt Bürosu’na tüketicinin durumunu bildirmesi 40 günden sonraya sarkacaktır. Ayrıca bankalar tüketici ödemesini yapmış olsa dahi, bildirimleri 2 – 3 gün sonraya bırakabiliyor. Kredisini yeni kapatmış olan tüketicinin, bir başka bankaya kredi başvurusu yaptığında olumsuz yanıt almasına neden olan unsurlardan biridir bu durum. Zira kredi kapatılmış olmasına rağmen bankanın henüz bildirimi yapmamış olması, bir diğer bankanın KKB’de krediyi açık görmesine neden olur.

kredi-notu-guncelleme

Kredili Ürünü Olmayan Tüketicilerin Kredi Notu Güncellenir mi?

Tüketicinin kredi skorunu yükseltmek gibi bir isteği varsa, en az bir bankanın kredili ürününü kullanması ve düzenli ödemeler yapması gerekir. Kredi Kayıt Bürosu yalnızca kredili ürünlerin kullanımı üzerinden tüketiciye not verir. Düşük limitli de olsa, tüketicinin bir kredi kartı edinip düzenli ödemeler yapması notunun yükselmesini sağlar.

Kredi Sicili Silinir mi?

Bankaların kredi değerlendirmeleri için kullandıkları Kredi Kayıt Bürosu verileri silinmez. Silinmesi halinde bankaların tüketiciyi değerlendirebilmeleri mümkün olmaz. Ancak geçmişinde idari ya da yasal takibe alınan tüketicilerin bir daha kredili ürün kullanamayacakları şeklinde bir durum söz konusu değildir. Geçmiş kredi sicili her ne olursa olsun, tüketicinin kredi notunu yükseltmesinin önünde engel yoktur.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir