Sürekli Başvuru Yapınca Kredi Puanı Düşer Mi?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:26

surekli-basvuru-kredi-puanini-dusurur-mu

Sürekli Başvuru Kredi Notunu Düşürür mü? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalar artık kredi verirken birçok alanda sizi izlemekte ve değerlendirmekte. Bir kredi çekeceğiniz zaman başvuru yaptığınız banka sizin geçmişinize, gelirinize, o anki borç durumunuza, sigorta geçmişinize, borçlarınızı gününde ödeyip ödemediğinize ve diğer bankalarla olan ilişkilerinizi göz önüne alarak size kredi sağlamaktadır.

Herhangi bir bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusunda almış olduğunuz olumsuz cevap sonucunda aynı anda başka bankalara başvuru yapmak sizin yine puanınızı düşürecektir. Olumsuz cevap aldığınızda neler yapacağınız ile ilgili aşağıda bahsedilenleri yerine getirdiğinizde kedi risk puanınızın yükseldiğini fark edeceksiniz ve dilediğiniz bankadan gelirinize göre kredi çekebileceksiniz.

Başvuru Kredi Notumu Neden Düşürür?

basvuru-kredi-notumu-neden-dusurur

Bir kredi çekeceğiniz zaman birden fazla bankaya başvuruda bulunduğunuz zaman bankalar bu durumda sizden şüphe duyar ve kredi notunuzu olumsuz olumsuz olarak etkiler. Bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda eger olumsuz olarak sonuc alırsanız bundan sonraki bankalarda da cevap muhtemelen olumsuz olacaktır. Bu durum ise bankaların kendi aralarında iletişimde olmaları ve bazı bilgilerin ortak noktada toplanıyor olmasından kaynaklanıyor.

Düşen Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

dusuk-kredi-notu-nasil-yukseltilir

Kredi notunuz düşükse ve kredi başvurularınız olumsuz sonuçlanıyor ise ilk olarak kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notunuzu sorgulamanız bile kredi notunuzu düşürür. Kredi notunuzu düzeltmek içinde daha önceden kullanmış olduğunuz kredi ödemelerini gününde yapmanız, kullanmış olduğunuz kredi kartını aktif olarak kullanıp gelen borc miktarını belirtilen en son ödeme gününden önce ödemeniz ve bankalara sürekli kredi başvurusunda bulunmamanız sizin kredi notunuzu yükseltecektir.

Son zamanlarda bankalar da sizin kredi notunuzu size bir bedel karşılığında bildirmektedir. Kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde size kredi notunuz bildiriliyor fakat bu bile kredi notunuzu olumsuz olarak etkilemekte ve notunuzu düşürmektedir.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir